Největší naděje
na normální život

Bez obav navštívit prarodiče, tančit na hodech, vycestovat, bavit se s přáteli ve vinném sklepě. Každý má pro očkování jinou motivaci. Všichni se shodnou na jednom – ať už máme všichni klid od koronaviru.

4 dobré důvody, proč se jít očkovat

Ochráníte vlastní zdraví

Očkování před infekcí onemocněním 100% neochrání, ale sníží závažnost průběhu nemoci. Plná imunita se rozvine do dvou týdnů po druhé dávce.

Chráníte životy ostatních

Předběžná data naznačují snížení nebo dokonce znemožnění přenosu covid-19 po očkování. Zároveň chráníte i ty, kteří vakcínu dostat nemohou.

Vakcíny jsou bezpečné

Všechny vakcíny jsou řádně prověřené a bezpečné. Po celém světě se naočkovalo více než 4,6 miliardy lidí.

Vrátíte se k běžnému životu

Proočkování dostatečného množství obyvatel pomůže vrátit společnost do normálu a minimalizuje ekonomické, společenské a psychologické škody.

Proč se jdou očkovat jihomoravské osobnosti?

Proč se jdou očkovat jihomoravské osobnosti?

Více informací k očkování
Registrovat se k očkování


Stále váháte nebo máte otázky?

Třeba pomohou odpovědi níže.

Bude vakcína účinná i proti mutacím viru?

Mutace viru jsou nevyzpytatelné, nicméně vakcíny, používané u nás se prozatím ukazují jako funkční i proti nim. Kdyby se v budoucnu přeci jen objevila mutace, proti které nebude účinnost vakcíny dostatečná, bude rychle připravena nová vakcína, která ponese novou informaci, lépe odpovídající této mutaci. I tak ale platí, že očkovaný člověk má silnější imunitu, která ho i proti mutacím ve značné míře ochrání.

Jaké typy vakcín u nás existují?

V ČR jsou schválené a používají se vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson. Všechny tyto vakcíny připravují náš imunitní systém k tomu, aby poznal virus covid-19 a začal se proti němu bránit dřív, než se stihne rozmnožit. Vyžadují zpravidla 2 dávky, vakcína Johnson and Johnson si pak vystačí s dávkou jednou.

Jak je možné, že vakcína byla vyvinuta tak rychle?

Za rychlý vývoj vakcíny vděčíme technologickému pokroku i zapojení velkého množství výzkumných center a dobrovolníků. Vakcína se navíc stala prioritou a "předbíhala" v pořadníku na schvalování léčiv. Díky tomu mohlo její testování i schvalování proběhnout rychleji. Pro její bezpečnost se tedy provedl stejný proces, jako pro jiné vakcíny, jen byl zkoncentrován do kratší doby.

Jak očkování funguje: co se v mém těle stane?

Vakcína důkladně připraví náš imunitní systém tak, aby dokázal virus včas rozpoznat a spustit obranné mechanismy. Netrénovaná imunita se zpočátku velmi dlouho "rozkoukává", než si uvědomí, co vir v těle provádí. Pak je obrana proti nemoci mnohem těžší. Vakcíny obsahují informaci, jak vir rozpoznat a naučí tělo, jak se mu rychle a účinně bránit.

Mohu po očkování onemocnět?

Vakcína proti covid-19 sama způsobit onemocnění nemůže. Látky, kterými očkujeme v České republice, totiž neobsahují oslabené či živé viry covid-19. Proto je zcela nemožné, aby očkování onemocnění covid-19 vyvolalo. Může se ale stát, že vaše imunita se nevytvoří dostatečně rychle a mezitím se s nákazou setkáte. Je proto důležité se i po očkování před virem chránit. Plná imunita se rozvine do 14 dnů po druhé dávce.

Kdo se může očkovat?

Je vakcína vhodná pro děti?

V ČR je možné očkovat děti starší 12 let pomocí vakcíny typu Pfizer a Moderna. Bližší informace naleznete ZDE.

Je vakcína vhodná pro těhotné nebo kojící ženy?

Těhotné a kojící ženy se na základě stanoviska České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP mohou nechat bezpečně očkovat vakcínami proti covid-19. Bližší informace naleznete ZDE.

Je vakcína vhodná pro alergiky?

Pokud jste alergičtí na nějaké potraviny, pyl, roztoče, prach nebo latex, nemusíte se očkování obávat. Pokud trpíte alergiemi na léky či jste v minulosti prodělali akutní alergickou reakci (anafylaxi), je možné, že se u vás taková reakce může vyskytnout během 15 minut po očkování. Totéž platí, pokud jste alergičtí na některou z látek, obsažených ve vakcíně (polyetylenglykol nebo polysorbát). V těchto případech se před očkováním poraďte s lékařem. Pokud se taková reakce po očkování vyskytne, očkovací personál je připraven situaci okamžitě řešit.

Je vakcína vhodná pro osoby s chronickým onemocněním?

Pokud trpíte některým chronickým onemocněním, jako je např. vysoký tlak, cukrovka, astma, plicní, jaterní nebo renální onemocnění nebo stabilizovanou chronickou infekcí (HIV, HCV, HBV), je pro vás vakcína vhodná. Totéž také platí v případě, že trpíte onkologickým onemocněním nebo se léčíte imunosupresivy. Vzhledem k tomu, že v takovém případě je u vás větší riziko těžkého průběhu nemoci covid-19, očkování vám rozhodně doporučujeme.

Je vakcína vhodná pro osoby s autoimunitním onemocněním?

Dosud neproběhl dostatek testů, které by potvrdily bezpečnost vakcíny pro osoby s autoimunitním onemocněním. Klinické testy však neukázaly rozdíl u osob, které byly očkovány, a osob, kterým bylo podáno placebo. Pokud nemáte nějaké jiné kontraindikace k očkování, i v takovém případě je pro vás očkování vhodné. Konkrétní situaci by měl posoudit lékař s odborností imunolog alergolog.

Proč se mám očkovat, když už jsem covid-19 prodělal?

Je prokázáno, že covidem můžete onemocnět víckrát. Pokud onemocnění covid-19 proděláte, má vaše tělo a jeho imunita jistou zkušenost ‚z boje‘. Ta může být docela dobrá a využitelná i příště. Zrovna tak jste ale mohli mít prostě jen štěstí ‚boj‘ vyhráli snadno a váš imunitní systém si nevytvořil dostatečně silnou paměťovou stopu. Tu vakcína dále posílí a vaše imunita pak dokáže zvládnout příští útok viru, a především ho rozpoznat včas.

Jaké jsou vedlejší účinky vakcín?

Po očkování vás může bolet hlava, svaly nebo můžete být celkově unavení. Je to dáno tím, že tělo právě provádí velmi náročný trénink proti nemoci. U někoho se může dokonce objevit i horečka, vyrážka nebo místo po injekci zčervená a bolí. V takových případech se nemusíte bát, nejedná se o nemoc, ale o reakci na imunitní trénink. Ve velmi vzácných případech mohou nastat vážnější nežádoucí účinky, pravděpodobnost je však velmi malá a očkující personál i lékaři jsou připraveni je okamžitě řešit.

* Často kladené otázky jsou převzaté z webu Česko očkuje.


Více informací k očkování
Registrovat se k očkování

Nenašli jste potřebné informace?

Volejte denně od 8 do 19 hodin
bezplatnou národní linku 1221.